UBEZPIECZENIA GRUPOWE
Infolinia 9:00 - 17:00 22 270 00 33

ubezpieczenie grupowe a indywidualne – różnice

Jakie są różnice między ubezpieczeniem grupowym a indywidualnym? Dla kogo grupówka będzie lepszą ofertą? Przeczytaj koniecznie, a dowiesz się m. in. jaki jest zakres ochrony.

Grupowe ubezpieczenia pracownicze cieszą się popularnością, ponieważ wydają się być świetną alternatywą dla indywidualnych ubezpieczeń na życie. Posiadają jednak również wady, mimo licznych zalet. Ocena grupówki może zależeć od indywidualnych potrzeb każdego pracownika. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wybieraniu między ubezpieczeniem grupowym a indywidualnym.

    OFERTY UBEZPIECZEŃ GRUPOWYCH

Zakres ochrony

Oba ubezpieczenia mają ze sobą coś wspólnego – ochraniają przyszłość rodziny pracownika po jego śmierci przez wypłatę świadczenia pieniężnego, które umożliwi bliskim zmarłego godne życie, zwłaszcza, jeśli zmarła osoba była żywicielem rodziny. Ta funkcja ochronna należy do podstawowych warunków ubezpieczeń życiowych. Do niej zwykle dołącza się ubezpieczenie NNW – następstw nieszczęśliwych wypadków i ubezpieczenie zdrowotne. Zakres ochrony grupówek i indywidualnych ubezpieczeń na życie zależy od zakupionych dodatkowych opcji.

 

Grupowe ubezpieczenie pracownicze posiada szerszą ochronę w porównaniu do ubezpieczeń indywidualnych. Zakres ochrony zależy od średniej potrzeb ubezpieczonych pracowników, dlatego może być obszerniejszy. Z jednej strony jest to opłacalne, z drugiej strony – wysokość składki może obejmować wypłatę świadczeń, z których się nie skorzysta, ale zostały one uwzględnione przez potrzeby innych osób w grupie.

Wysokość składki i suma ubezpieczenia

Składka jest niższa niż w ubezpieczeniu indywidualnym, może wynosić ok. 50 zł, natomiast w prywatnym ubezpieczeniu na życie będzie wyższa. Towarzystwo ubezpieczeniowe zyskuje jednocześnie co najmniej kilku klientów, dlatego też ubezpieczeni mogą liczyć na zniżki. Składka jest dla wszystkich ubezpieczonych jednakowa, jest to więc korzystne dla osób starszych, którym nie zostanie policzona zwyżka za choroby lub wiek. Jednak z atrakcyjnie niską składką wiąże się również niska suma ubezpieczenia – może ona wynosić ok. 20-30 tysięcy złotych. W indywidualnym ubezpieczeniu może być ona np. trzykrotnie wyższa. Z niższą sumą ubezpieczenia wiążą się z kolei niższe odszkodowania.

Przystąpienie do ubezpieczenia grupowego jest prostsze. Dlaczego?

 • Nie są wymagane badania lekarskie ani ankieta medyczna. Nie ma znaczenia wiek i stan zdrowia jednej osoby – ryzyko jest obliczane na podstawie cech całej grupy. Dzieje się tak przez czynnik rozproszenia – ubezpieczyciel nie analizuje stanu zdrowia każdego pracownika osobno i nie oblicza osobno ryzyk. Nie są naliczane zwyżki za wiek.

 • Pracodawca płaci co miesiąc składkę, często odciągają ją z pensji pracownika, co jest wygodne. Pracownik nie musi się martwić o comiesięczne pilnowanie płatności.

Czas trwania ubezpieczenia

Grupowe ubezpieczenie pracownicze jest zawierane na rok. Ochrona działa od 1. dnia kolejnego miesiąca. Jeśli nie zostanie złożone wypowiedzenie przed końcem umowy, zostanie ona automatycznie przedłużona na rok, o czym ubezpieczyciel poinformuje ubezpieczonych. Indywidualne ubezpieczenie na życie może być terminowe lub bezterminowe (dożywotnie), wg upodobania indywidualnych klientów.

Z porównania ubezpieczeń grupowych (https://www.pkt.pl/artykul/jak-dziala-ubezpieczenie-grupowe-na-zycie-183387) dla pracowników i indywidualnych ubezpieczeń na życie wynikają zalety i wady ubezpieczenia grupowego:

 

Plusy:

 • jest tańsze od indywidualnego ubezpieczenia na życie,

 • nie wymaga badań lekarskich, więc jest korzystne zwłaszcza dla ludzi starszych, którzy mogą mieć problem ze znalezieniem taniego ubezpieczenia na życie ze względu na wiek i choroby,

 • zakres ochrony jest szerszy,

 • pracodawca może sobie wliczyć opłacanie składek w koszty uzyskiwania przychodu,

 • procedura przystąpienia do ubezpieczenia jest prosta – nie wymaga badań, ankiet medycznych, spotkań z agentami ubezpieczeniowymi,

 • możliwość przedłużenia warunków ubezpieczenia grupowego po odejściu z pracy.

 

Minusy:

 • brak indywidualnego podejścia – liczy się czynnik rozproszenia, bierze się więc pod uwagę średnią cech i potrzeb, a nie indywidualne wymagania,

 • niska suma ubezpieczenia,

 • mimo niskiej składki można płacić za coś, co danej osoby nie interesuje, ale jest zapisane w warunkach umowy,

 • długi okres karencji – pracownik opłaca składkę, ale nie jest ubezpieczony od danych zdarzeń przez określony czas,

 • po przystąpieniu do ubezpieczenia grupowego czeka się jeszcze miesiąc na jego aktywację.

    ZOBACZ OFERTY UBEZPIECZEŃ