Pracownicze ubezpieczenie grupowe, czyli tzw. grupówka, jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczone dla grupy pracowników w danej firmie. Jest alternatywą dla indywidualnego ubezpieczenia na życie. Często wybierane jest przede wszystkim dla wygody – składka jest opłacana przez pracodawcę lub odciągana przez niego z pensji pracownika. Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu grupowym pracowniczym przed przystąpieniem do niego?
Pracownicze ubezpieczenie grupowe jest zawierane na rok. Jeśli po tym czasie nie zostanie złożone wypowiedzenie, ubezpieczenie zostanie automatycznie przedłużone na rok kolejny, o czym zakład pracy zostanie poinformowany. Do ubezpieczenia grupowego można przystąpić w każdej chwili, trzeba tylko pamiętać, że jego ochrona zacznie obowiązywać od 1. dnia kolejnego miesiąca. Jeśli przystąpisz do pracowniczego ubezpieczenia na początku jednego miesiąca, i tak będziesz musiał czekać na aktywację ochrony do 1. dnia następnego miesiąca.
Do założenia takiego ubezpieczenia wystarczy od 3 do 5 osób. Każdy pracownik może do niego przystąpić – nie ma znaczenia płeć czy wiek. Nie trzeba wykonywać żadnych badań lekarskich ani wypełniać ankiety medycznej. Żeby przystąpić do takiego ubezpieczenia, w zakładzie pracy należy tylko podpisać deklarację. Może być korzystne najbardziej dla osób starszych, ponieważ mamy tu do czynienia z czynnikiem rozproszenia – ubezpieczenie ma być dopasowane do średniej cech i potrzeb pracowników. Ubezpieczyciel nie nalicza żadnych dodatkowych opłat w związku z przebytymi chorobami czy wiekiem.
Składkę opłaca co miesiąc pracodawca lub odciąga ją z pensji pracowników. Jej wysokość jest jednakowa dla wszystkich ubezpieczonych. Brak zapłaconej składki w terminie może skutkować zerwaniem umowy ubezpieczenia. Jeśli miało miejsce nieszczęśliwe zdarzenie, po którym pracownik dostał odszkodowanie, z ubezpieczenia można zrezygnować. Składka może ulec podwyższeniu w kolejnym okresie, jeśli w poprzednim nastąpiło dużo szkód, które powodowały liczne wypłaty odszkodowań. Jeśli jesteś pracodawcą, opłacanie składek możesz wliczyć sobie w koszty przychodu.
Najważniejszą ochroną w podstawowym zakresie ubezpieczenia grupowego jest ochrona przyszłości rodziny pracownika po jego śmierci. Pozostałe warunki zależą od dokupienia dodatkowych opcji do podstawowej wersji ubezpieczenia.
Rozbudowany zakres ochrony zależy od OWU – Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, które trzeba dokładnie przeczytać przed podpisaniem deklaracji o przystąpieniu do ubezpieczenia grupowego. Koniecznie trzeba się zapoznać z sytuacjami, które wchodzą w zakres karencji i wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela – wtedy nie odpowiada on finansowo za określone zdarzenia. Najczęściej jednak zakres ochrony z dodatkowymi świadczeniami obejmuje m.in.:
niezdolność do samodzielnej egzystencji po wypadku,
poważne zachorowanie: np. złośliwy nowotwór, zawał serca, niewydolność nerek, utrata wzroku,
śmierć w następstwie różnych wypadków,
inwalidztwo,
leczenie powikłań, operacyjne, hospitalizacja,
urodzenie się dziecka pracownikowi,
uszczerbek na zdrowiu współmałżonka,
śmierć współmałżonka, rodziców, teścia, teściowej pracownika,
osierocenie dziecka.
Do wyboru może być kilka wariantów: A – zakres najszerszy, B – brak ochrony dzieci i małżonka, C – brak ochrony rodziców i teściów. Ewentualnie zakres może być narzucony odgórnie przez towarzystwo ubezpieczeniowe, ale pracownicy mogą wybrać sumę ubezpieczenia z dowolnego wariantu.