UBEZPIECZENIA GRUPOWE
Infolinia 9:00 - 17:00 22 270 00 33

Rezygnacja z ubezpieczenia grupowego

Pochopne decyzje mogą rzutować na naszej przyszłości – dlatego czasem warto na spokojnie rozważyć kilka rozwiązań, by nie żałować podjętej decyzji za jakiś czas. Podobnie sprawa wygląda, gdy chodzi o ubezpieczenie na życie.

    Sprawdź ubezpieczenia grupowe

Decyzja o zakupie ubezpieczenia jest zazwyczaj rozsądnym i odpowiedzialnym krokiem. Jednak życie często weryfikuje nasze decyzje i stawia je w obliczu wielu sytuacji, w których musimy diametralnie zmienić nasze dotychczasowe plany. Warto przyjrzeć się bliżej swojemu położeniu i dopasować rozwiązanie najbardziej korzystne.

Rezygnacja z polisy nie zawsze konieczna

Zdarza się, że z powodów losowych musimy zaprzestać płacenia składek. Wydawać by się mogło, że rezygnacja z ubezpieczenia grupowego nie będzie dobrym rozwiązaniem. Składki, które opłacaliśmy przez lata, mogą nie przynieść nam określonej sumy a pieniądze, które otrzymamy – będą o wiele niższe. Nie tego się spodziewaliśmy, przez co decyzja jest o wiele trudniejsza.

Zastanówmy się na spokojnie czy rezygnacja jest w naszej sytuacji konieczna. Czy nasza sytuacja nie unormuje się za jakiś czas lub nie ulegnie kolejnej zmianie. Zazwyczaj w momentach kryzysowych uważamy, że będzie już tylko gorzej – to błędne podejście! Należy ustalić czy kryzys jest chwilowy, z czego wynika, jak długo może trwać. 

Chwilowa trudność w opłacaniu składek może być warta przetrwania. Należy pamiętać, że w trudnych sytuacjach również będzie nam potrzebne wsparcie finansowe, jakie możemy otrzymać z tytułu polisy na życie. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych dopuszcza również możliwość wstrzymania płacenia składek na okres średnio trzech miesięcy. W tym czasie nasza sytuacja może ulec poprawie i rezygnacja z polisy na życie może nie być konieczna.

Czasowe zawieszenie opłacania składek

Coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych posiada możliwość zawieszenia składek. Szczególnie gdy sytuacja dotyczy trudności wynikających np. z problemów finansowych. Po złożeniu odpowiedniego wniosku, ubezpieczyciel pozwala zawiesić czas płacenia składek. Zazwyczaj łączy się to z wyłączeniem ochrony. Oznacza to, że w czasie, w którym nie będziemy płacić składek – nie przysługuje nam świadczenie wynikające z umowy, którą zawarliśmy.

Jednak dzisiejsze oferty są coraz bardziej elastyczne, można je dobierać według własnych potrzeb – dobrze jest zorientować się z szczegółach zakupionej polisy. Może okazać się, że ochrona nie zostaje w pełni wyłączona na czas zawieszenia składek. Stąd ważna jest znajomość treści Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.

Zmiana polisy grupowej

Warto również wspomnień o możliwości modyfikowania umowy. W takich sytuacjach rezygnacja z ubezpieczenia grupowego może okazać się zbędna. Jeśli w obecnym położeniu uznamy, że składka miesięczna jest ponad nasze możliwości finansowe – możemy zmienić jej częstotliwość. Możemy również rozważyć rezygnację z poszczególnych umów dodatkowych.

Nie wszystkie rozszerzenia są nam zawsze potrzebne i czasem wystarczy zrezygnowanie z jednej z nich, by odczuć efekt zmiany. Warto skontaktować się z ubezpieczycielem i spróbować zmienić posiadaną ofertę. Może okazać się, że otrzymamy możliwość zmiany polisy grupowej na tańszą i równie korzystną ofertę.

Jeśli jednak zdecydujemy się na rezygnację z ubezpieczenia, musimy napisać specjalne pismo z wyjaśnieniem naszej decyzji. Wiele gotowych wzorów znajdziemy z powodzeniem w internecie, dlatego nie powinno to stanowić większego problemu. Dzięki temu tematy rezygnacja a ubezpieczenia grupowe okazują się łatwą i prostą decyzją.

Redakcja rankomat.pl

    Porównaj składki polis grupowych

 

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.